Απουσίες, τραυματισμοί και ήττα από την Καλλονή με 2-1 (video)

Tην ήττα με 2-1 γνώρισε η ομάδα μας από την Καλλονή στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Super League. Οι αρκετές απουσίες (Μενδρινός, Μπανανά, Σελίν και Κουλιμπαλί) ανάγκασαν τον τεχνικό του Πλατανιά, Γιώργο Παράσχο, να προχωρήσει σε πολλές αλλαγές για να καλύψει τα κενά, όμως τα προβλήματα δεν σταμάτησαν εκεί. Μέχρι το ημίχρονο ο Πλατανιάς είχε υποχρεωθεί σε δύο αναγκαστικές αλλαγές, καθώς τραυματίστηκαν και πέρασαν εκτός αγώνα οι Γουνδουλάκης και Ράμος, με τους Μιλούνοβιτς και Τσουράκη να μπαίνουν στη θέση τους. Δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος αποχώρησε τραυματίας και ο Ιτούα.
Το σκορ άνοιξε στο 20ό λεπτό όταν ο Μάρκοβιτς από την κάθετη πάσα του Φαβάλι πλάσαρε εύστοχα,  ενώ το 2-0 ήρθε στο 56’ με σουτ του Ελλακόπουλου.
Η ομάδα μας μείωσε στο 71′, όταν μετά από σέντρα του Τσουράκη, ο Ανγκούλο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δαύκου.
Στο 78ο λεπτό ο γκολκίπερ της Καλλονής ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ντίνα, όμως ο διαιτητής Ευαγγέλου, αντί να καταλογίσει το πέναλτι έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η απόφαση προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες του κ.Παράσχου, ο οποίος αποβλήθηκε, ενώ λίγο αργότερα τον δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε και ο γυμναστής της ομάδας μας Λεωνίδας Παπαδάκης.

Η ταυτότητα του αγώνα

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Γεωργαράκος (Αθηνών) – Καμπούρης (Εύβοιας), 4ος: Κύζας (Δράμας)

Σκόρερ: 20′ Μάρκοβιτς, 56′ Ελλακόπουλος – 71′ Ανγκούλο

Κίτρινες κάρτες: Αναστασιάδης (34’), Φαβάλι (39’), Μίκιτς (90+2’) – Ντίνας (26’), Γκνιάτιτς (55’)

Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Σπυρόπουλος, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Μπλάζιτς (53’ Ελλακόπουλος), Τσαμπούρης, Γεωργίου (88’ Γιορέντε), Φαβάλι, Μανούσος, Μάρκοβιτς (77’ Μπραούλιο).
Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος, Ιτούα (75’ λ.τρ. Στανισάβλιεβιτς), Δημήτρης, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Ντίνας, Ανγκούλο, Γουνδουλάκης (25’ λ.τρ. Μιλούνοβιτς), Ράμος (39’ λ.τρ. Τσουράκης).

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο κ.Παράσχος περιορίστηκε στην ακόλουθη δήλωση: «Νομίζω ότι ήμασταν πάρα πολύ μέτριοι. Δεν θα πω πάρα πολλά λόγια. Χάσαμε δίκαια, η Καλλονή ήταν πολύ καλύτερη, έχασε και πάρα πολλές ευκαιρίες και πέτυχε αυτή τη νίκη»…

Από την δική του πλευρά ο κ.Καραγεωργίου τόνισε: “Κάναμε μία νίκη με κόπο και προσπάθεια. Βέβαια αδικούμε λίγο τον εαυτό μας γιατί φτάνουμε στο τελευταίο λεπτό για να πάρουμε τη νίκη. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα γκολ για να μας φύγει το άγχος και να χαρεί κι ο κόσμος. Είναι κάτι βέβαια που μας συμβαίνει στα τελευταία πέντε με έξι παιχνίδια. Το κίνητρο είναι ένα θέμα, όμως από τη μέρα που είμαι εδώ, δεν έχω δει στα αποδυτήρια κανέναν να αδιαφορεί, όλοι δίνουν τη μάχη τους και μπράβο τους, τους έδωσα συγχαρητήρια σε αυτό το κομμάτι. Ήμουν κι εγώ κάποτε αθλητής και ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεται το τμήμα”.