Πλατανιάς – ΑΕΛ: 3-2

Την 3η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ομάδα μας στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με 3-2 επί της ΑΕΛ. Παρά τον πολύ βαρύ και επικίνδυνο για τους παίκτες αγωνιστικό χώρο εξαιτίας της πρωτοφανούς κακοκαιρίας που έπληξε τα Χανιά και το λευκό τοπίο στο γήπεδο, η ομάδα μας απέδωσε ξανά πολύ καλό ποδόσφαιρο και με την επιτυχία της αυτή, έφτασε τους 20 βαθμούς.

Ο Πλατανιάς προσπάθησε από το πρώτο ημίχρονο να πατήσει καλύτερα στο χιονισμένο γήπεδο, όμως το γκολ που έλυσε τον γόρδιο δεσμό ήρθε στην τελευταία ακριβώς φάση. Συγκεκριμένα στο 45′ ο Αποστολόπουλος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο επερχόμενος Χουάν Μουνάφο με αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0.

Η ομάδα μας μπήκε εξίσου επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54ο λεπτό ο Γιορέντε εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Ουκρανός κεντρικός αμυντικός, Βιτάλι Πριντέτα πρόλαβε τον Ξενοδόχοφ και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Η ΑΕΛ μείωσε το σκορ στο 59ο λεπτό όταν μετά από σουτ του Ικάουνιεκς, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπανανά, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Ναζλίδης, μείωσε σε 2-1.

Παρά το γκολ, ο Πλατανιάς δεν έχασε τον ρυθμό του και στο 76ο λεπτό ο Γιώργος Μανούσος με προσωπική προσπάθεια, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ έκανε το 3-1.

Η ΑΕΛ μείωσε σε 3-2, ξανά από τον Ναζλίδη στις καθυστερήσεις, όμως το γκολ αυτό δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει τη… μοίρα της αναμέτρησης.

Δείτε εδώ τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, όπως τα κατέγραψαν οι κάμερες των καναλιών Novasports

Η ταυτότητα του αγώνα
ΣΚΟΡΕΡ: 45′ Μουνάφο, 54′ Πριντέτα, 76′ Μανούσος / 59′ πέν. Ναζλίδης, 90+1΄ Ναζλίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευαγγέλου (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 23′ Πριντέτα, 22′ Μπανανά / 31′ Ντέλετιτς

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Αποστολόπουλος, Μενδρινός (70′ Ντίντακ), Mουνάφο, Μπανανά, Γιορέντε (83΄ Ντίνας), Μανούσος (89′ Γουνδουλάκης), Σίγκνεβιτς.

ΛΑΡΙΣΑ (Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Φατιόν, Τίκο (74′ Κουτσιανικούλης), Φάρκας, Ποτουρίδης (46′ Ικάουνιεκς), Μασαλέσα, Κόντορ, Καπός, Ναζλίδης, Ντέλετιτς (84′ Αναστασόπουλος)