Πλατανιάς – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Προβάδισμα όσον αφορά στην υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, πήρε η ομάδα μας έπειτα από τη νίκη της με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στα Περιβόλια.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και δίνει στον Πλατανιά το πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς την ερχόμενη Τετάρτη (1/2/17, 17:15) στους “Ζωσιμάδες” σημείωσε ο Αποστολόπουλος στο 49ο λεπτό με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από ασίστ του Γουνδουλάκη.

Το τελικό 1-0 αδικεί την προσπάθεια των παικτών μας, καθώς ο Πλατανιάς έχασε κλασικές ευκαιρίες για να εξασφαλίσει από το πρώτο ματς την παρουσία του στην 8άδα του Κυπέλλου.

Συγκεκριμένα ο Σίγκνεβιτς είχε δοκάρι στο 38ο, μετά από δική του ατομική προσπάθεια μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ενώ σημαντικές ευκαιρίες έχασαν στο 2ο ημίχρονο, ο Μενδρινός (65′) με πλασέ από καλή θέση, ο Καρυπίδης στο 84ο λεπτό με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή και ο ο Γιορέντε που στο 88ο λεπτό βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε σε κόρνερ.