Πλατανιάς – Κέρκυρα 2-1 (vid)

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα μας κατάφερε να σκοράρει δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο και να πετύχει σπουδαία νίκη επί της Κέρκυρας με 2-1.

Πλέον ο Πλατανιάς έφτασε τους 25 βαθμούς και είναι πολύ κοντά στις πρώτες πέντε θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, πίεσε την αντίπαλό της, είχε την κατοχή, αλλά της έλλειψε το γκολ. Ετσι στην πρώτη της ουσιαστικά επίθεση στην εστία μας, η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ με τον Τουράμ (39΄).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο 2ο ημίχρονο. Ο Πλατανιάς μπήκε και πάλι πιο δυνατά και μόλις στο 48ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Γιακουμάκης σούταρε, ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Βάντερσον που πέτυχε το πρώτο τέρμα της καριέρας του στην Super League, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Η Κέρκυρα έχασε τη δική της ευκαιρία να προηγηθεί στο 80ό λεπτό όταν ο Επστάιν, έχοντας αποφύγει και τον Σωτηρίου, πλάσαρε από πλάγια θέση στην κενή εστία, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην αμέσως επόμενη φάση η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μανούσου από τον Ντιμιτρόφσκι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανούσος και στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η ταυτότητα του αγώνα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σκουλάς (Θεσσαλίας)
ΣΚΟΡΕΡ: 48′ Βάντερσον, 84’πεν. Μανούσος – 39′ Τουράμ
ΔΟΚΑΡΙΑ: 80′ Επστάιν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 19′ Γιακουμάκης, 33′ Μουνάφο – 42′ Επστάιν 51′ Γκόμες

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ. Παράσχος): Σωτηρίου, Μπανανά, Πριντέτα, Καρυπίδης (70΄ Κάργας), Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (46΄ Μενδρινός), Σίγκνεβιτς (84΄ Γουνδουλάκης), Βάντερσον, Μανούσος, Γιακουμάκης.
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μ. Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας (73΄ Ντιμιτρόφσκι), Ιωάννου, Βενέτης (86΄ Γεωργακόπουλος), Ντιόγκο, Σιόντης, Ανδρεόπουλος (61΄ Νίκιτς), Γκόμες, Ζορμπάς, Επστάιν, Τουράμ.

Δείτε εδώ τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ του αγώνα, όπως τα κατέγραψαν οι κάμερες των καναλιών novasports