Πλατανιάς – Ξάνθη 0-2 (vid)

Στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα εντός έδρας υποχρέωσε η Ξάνθη τον Πλατανιά. Η ακριτική ομάδα επικράτησε με 2-0 στα Περιβόλια, πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ της πολύ νωρίς στο παιχνίδι, κάτι που έκανε την αποστολή της ομάδας μας στη συνέχεια εξαιρετικά δύσκολη.

Η Ξάνθη άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, έπειτα από ατομική προσπάθεια του Μπρίτο, ενώ μόλις το 25ο λεπτό έγινε το 2-0 με κοντινό πλασέ του Γέντρισεκ. Πάντως στο ξεκίνημα της προσπάθειας, ο Ντε Λούκας ήταν ακάλυπτος, χωρίς ο 2ος βοηθός Σπυρόπουλος να υποδεικνύει το οφ σάιντ.

Ο Πλατανιάς αντέδρασε μετά το 30ό λεπτό και είχε την πρώτη του καλή στιγμή με τον Κοροβέση στο 39′, το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή το απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς.

Στο 64’ ο Γκρζέλτσακ θέλησε να βρει τον Μπούντνικ μέσα στην περιοχή, η μπάλα όμως βρήκε στον αγκώνα του Φλίσκα με τον κ.Βάτσιο να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι, ενώ στο 74ο, ο γκολκίπερ της Ξάνθης σταμάτησε μια ακόμα καλή στιγμή για την ομάδα μας, όταν ο Κοροβέσης βρήκε τον Γκρζέλτσακ μέσα στην περιοχή, όμως το πλασέ του, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.