Πλατανιάς – Παναιτωλικός 0-3

Τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα και ισάριθμη μέσα στα Περιβόλια, γνώρισε η ομάδα μας με σκορ 3-0 από τον Παναιτωλικό.

Η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 με τέρματα που πέτυχαν ο Ντίας (12′) με σουτ μέσα από την περιοχή και ο Ρόσα (43′) με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο, εκμεταλλευόμενη κυρίως τις αντεπιθέσεις της.

Ο Πλατανιάς προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο να πλησιάσει στο γκολ, αλλά και στις τρεις φάσεις που δημιούργησε με πρωταγωνιστή τον Ντεβέσα, ο Ισπανός δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Συγκεκριμένα στο 19’ ο Ντεβέσα βρέθηκε απέναντι στον Κυριακίδη αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο. Στο 25′ πάλι ο Ντεβέσα, σούταρε από καλή θέση, αλλά πάλι ο Κυριακίδης, μπλόκαρε την μπάλα. Τέλος στο 35ο λεπτό η μπάλα έφτασε στον Ισπανό χαφ, που από καλή θέση σούταρε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πλατανιάς πίεσε τον αντίπαλό του, δημιούργησε φάσεις να πετύχει το γκολ με κορυφαία αυτή του 62’ όταν ο Ενσικουλού έβγαλε την παράλληλη σέντρα, αλλά ο Μπούντνικ δεν πρόλαβε στην προβολή. Ολα, όμως, τελείωσαν για την ομάδα μας ένα λεπτό μετά, όταν ο διαιτητής Τζοβάρας (ΕΠΣ Φθιώτιδας) απέβαλε εντελώς αδικαιολόγητα με 2η κίτρινη κάρτα τον Πλιάτσικα.

Από εκείνο το σημείο και μετά η αποστολή των παικτών μας έγινε ακόμα πιο δύσκολη, με τον Παναιτωλικό να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 79ο λεπτό με τον Ντίας, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφ σάιντ.