Πλατανιάς – Ατρόμητος 1-3 (vid)

Αν και η ομάδα μας έκανε το καλύτερο της ημίχρονο στο φετινό πρωτάθλημα, προηγήθηκε με 1-0 επί του Ατρόμητου, ενώ έχασε και πέναλτι στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, τελικά γνώρισε οδυνηρή ήττα με 3-1 στα Περιβόλια, παραμένοντας χωρίς νίκη στην έδρα της.

Ο Πλατανιάς ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έκλεισε στο μισό γήπεδο την ομάδα του Περιστερίου και στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν ο Ντεβέσα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ενσικουλού και αυτός με πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ του Ατρομήτου, Γιαννιώτη.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Πλατανιάς έχασε σημαντική ευκαιρία για να πετύχει δεύτερο, όταν Ενσικουλού και Ντεβέσα έπαιξαν το “1-2”, ο Ισπανός σούταρε, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, σημειώθηκε η φάση, που άλλαξε όλη την ροή της αναμέτρησης. Ο Ενσικουλού κέρδισε μετά από ωραία ατομική ενέργεια πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπούντνικ. Ομως το πλασέ του Ουκρανού επιθετικού, το απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου, ο οποίος κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στο 58ο λεπτό, ο Μπούντνικ, έχασε ξανά σημαντική ευκαιρία για το 2-0, όταν μετά από πάσα του Κοροβέση βρέθηκε στο ύψος της περιοχής, σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Ατρόμητου και έφυγε κόρνερ.

Από το σημείο αυτό και μετά μίλησε ο “νόμος του ποδοσφαίρου”. Ο Ατρόμητος στην πρώτη του ουσιαστικά προσπάθεια στον αγώνα, κατάφερε να ισοφαρίσει με ανάποδο ψαλίδι του Βασιλακάκη (61′), ενώ η τύχη γύρισε οριστικά την πλάτη στον Πλατανιά στο 71′ όταν Βάντερσον και Στάμου δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα μέσα στην περιοχή, αυτή στρώθηκε στον Ουάρντα που απέναντι από το Κοκκαλά, έκανε το 2-1 για τον Ατρόμητο.

Τον επίλογο έγραψε ξανά ο Βασιλακάκης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 76ο λεπτό.