Παναθηναϊκός – Πλατανιάς 2-0

Με ήττα ξεκίνησε η ομάδα μας τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Σε ένα παιχνίδι το οποίο σε μεγάλο βαθμό διαμορφώθηκε από τις διαιτητικές αποφάσεις ο Πλατανιάς έχασε με 2-0 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Ο Πλατανιάς κατάφερε να αντέξει στην πίεση του Παναθηναϊκού που ξεκίνησε πιο δυνατά, κυρίως χάρη στις επεμβάσεις του Φίλιπ Κλιάγιτς που έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας μας, μέχρι το 72ο λεπτό.

Στο σημείο εκείνο, ο ρέφερι Ζαχαριάδης, δίνει σωστά πέναλτι σε χέρι του Ντικαμονά, μέσα στην περιοχή. Ομως στο ξεκίνημα της προσπάθειας, έχει γίνει αντίστοιχη παράβαση από παίκτη του Παναθηναϊκού (Αλτμαν) την οποία ο διαιτητής του συνδέσμου Μακεδονίας, δεν καταλόγισε αν και ήταν μπροστά στη φάση.

Στα υπόλοιπα λεπτά που απέμεναν, ο Πλατανιάς προσπάθησε να αντιδράσει, όμως στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο κ.Ζαχαριάδης ανακάλυψε πέναλτι όταν σε σουτ του Βιγιαφάνες η μπάλα βρήκε στο πόδι του Καρυπίδη, με τον Αργεντινό να εκτελεί εύστοχα και αυτή τη φορά.