Πλατανιάς – ΑΕΚ 0-1 (vid)

Στο προτελευταίο παιχνίδι της σεζόν στα Περιβόλια, η ομάδα μας γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 1-0, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Πλατανιάς έχοντας σαφής αμυντικούς προσανατολισμούς θέλησε να περιορίσει τα “όπλα” της αντιπάλου του, κάτι που κατάφερε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με εξαίρεση τη φάση του 39ου λεπτού, η οποία έκρινε και την αναμέτρηση.

Παρά τις αλλαγές στην 11άδα από τις αποχωρήσεις των τελευταίων ημερών, η ομάδα μας παρουσίασε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο από τα προηγούμενα ματς, τουλάχιστον όσον αφορά την αμυντική της λειτουργία.

Μοναδική στιγμή που η άμυνα του Πλατανιά αδράνησε ήταν στο 39′, όταν η ΑΕΚ έκλεψε την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Χριστοδουλόπουλος έπαιξε το 1-2 με τον Αραούχο και με προβολή νίκησε τον Κλιάγιτς, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Η ΑΕΚ είχε άλλες δύο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, με πρωταγωνιστή τον Μπακασέτα, όμως και στις δύο, ο Κλιάγιτς κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Ο Πλατανιάς άγγιξε το 1-1 στο 65ο λεπτό, όταν ο Ντικαμονά πήρε την μπάλα πίσω από την μεσαία γραμμή και με ατομική προσπάθεια έφτασε σχεδόν έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, όμως το σουτ που επιχείρησε έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ο Τσιντώτας.