Πλατανιάς – Αήττητος Σπάτων 2-1 (pics)

Το πρώτο βήμα έγινε. Αν και μένουν πολλά ακόμα να γίνουν στον μαραθώνιο του πρωταθλήματος που ξεκίνησε από σήμερα, ο Πλατανιάς έδειξε ότι είναι φτιαγμένος για να αντέξει.

Η ομάδα μας στην πρεμιέρα της Football League, νίκησε με 2-1 τον Αήττητο Σπάτων με το τελικό αποτέλεσμα να μην αποτυπώνει την διαφορά που είχαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του Μάλεμε.

Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο οποίος έγινε… ντέρμπι στο τελευταίο 20λεπτό, επειδή η ομάδας έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει.

Η αρχή της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα μας μουδιασμένη, όμως όσο περνούσε η ώρα ο Πλατανιάς πήρε μέτρα στο γήπεδο και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 38ο λεπτό, όμως το σουτ του Ουές σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοκκαλά.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου μέσα σε ένα δίλεπτο ήρθε το… ξέσπασμα. Στο 60ό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Στ. Ποζατζίδη, ο Κόρτσαμ με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Παπανικολάου, μετά από μακρινή μπαλιά του Ουές, με πλασέ έκανε το 2-0.

Ο Αήττητος μπήκε ξανά στο παιχνίδι όταν στο 70ό λεπτό, ένα λάθος στην άμυνα της ομάδας μας ο Σπυρόπουλος σε κενή εστία διαμόρφωσε το 2-1.