Πλατανιάς – Αιγινιακός 3-0

Η παρένθεση έκλεισε. Ο Πλατανιάς επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 του Αιγινιακού, για τη 12η αγωνιστική της Football League, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι δεν ήταν καλό και παρά το γεγονός ότι ο Πλατανιάς είχε την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του Αιγινιακού. Ακόμα και έτσι όμως, η ομάδα μας θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ σε δύο καλές στιγμές που είχε με τον Λάζιτς στο 8ο και στο 25ο λεπτό.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η ομάδα μας ανέβασε στροφές και ουσιαστικά έπαιξε… μονότερμα τον αντίπαλό της. Ο Μπιανκόνι απείλησε την αντίπαλη εστία στο 54ο λεπτό, όμως τελικά χρειάστηκε μια στατική φάση για να λυθεί ο Γόρδιος Δεσμός.

Στο 66ο λεπτό ο Στέλιος Ποζατζίδης που είχε μπει ως αλλαγή εκτέλεσε φάουλ και ο Τσαμούρης με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα του Αιγινιακού. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Τσακμάκης, που επίσης είχε έρθει από τον πάγκο, έπειτα από ωραία ενέργεια γύρισε στον Μπιανκόνι που έκανε το 2-0, φτάνοντας παράλληλα τα έξι τέρματα στο πρωτάθλημα.

Το τελικό 3-0 υπέγραψε ο Καραγκούνης έπειτα από ασίστ του Ουές, στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του Καραγκούνη στη διοργάνωση, ενώ η ομάδα μας διεύρυνε το αήττητο σερί της στα εντός έδρας παιχνίδια.