Ηρακλής – Πλατανιάς 2-2 (vid)

Τον πιο παλικαρίσιο βαθμό του πήρε σήμερα ο Πλατανιάς, ο οποίος αν και βρέθηκε να χάνει δύο φορές από τον Ηρακλή, ήταν αυτός που με… ροπαλιά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το ματς στα ίσα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2, με τους παίκτες μας να καταθέτουν και τη ψυχή τους στο γήπεδο.

Ο Πλατανιάς είχε σήμερα εναντίον του στο Καυτανζόγλειο, όχι μόνο τον Ηρακλή, αλλά και την τύχη. Γκολ για τον Γηραιό στην πρώτη του φάση (Βιτλής στο 2’), δεύτερο γκολ από… σπόντα στο διάστημα που ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος (Περόνε στο 70ό), αποβολή του Τσαμούρη στο 74’ με απευθείας κόκκινη και όλα τα σημάδια της μοίρας συνηγορούσαν στο ότι ο Πλατανιάς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι.

Όμως ο Μιγκέλ Μπιανκόνι, και οι άλλοι εννέα παίκτες που είχαν μείνει τα τελευταία 20 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο είχαν διαφορετική άποψη. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός χτύπησε δύο φορές. Την πρώτη (62’) πετυχαίνοντας ένα από τα καλύτερα γκολ της φετινής σεζόν με σουτ από 30 μέτρα. Τη δεύτερη  λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με γυριστή κεφαλιά μετά από φάουλ του Νίλι, δίνοντας στον Πλατανιά έναν ακόμα σημαντικό βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα, σε ένα ματς πάντως που η ομάδα μας ήταν στο σύνολο του αγώνα καλύτερη του αντιπάλου της.