Δόξα Δράμας – Πλατανιάς 2-2

Ένα πέναλτι που δεν ήταν αλλά δόθηκε και ένα που ήταν αλλά δεν δόθηκε διαμόρφωσαν σε μεγάλο βαθμό το τελικό 2-2 ανάμεσα στην ομάδα μας και τη Δόξα στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε σήμερα στη Δράμα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Football League.

Ο Πλατανιάς πραγματοποίησε μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση εκτός έδρας, καταφέρνοντας να επιστρέψει από το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι αποφάσεις του διαιτητή Βουρνέλη (ΕΠΣΜ) ήταν αυτές που του στέρησαν το τρίποντο.

Συγκεκριμένα στο 84ο ήταν ο μόνος στο γήπεδο που είδε πέναλτι στο μαρκάρισε του Σιώπη μέσα στην περιοχή της ομάδας, ενώ λίγες στιγμές νωρίτερα, ήταν ο μόνος που δεν είδε την καθαρή παράβαση στην ανατροπή του Μιγκέλ και ενώ ήδη το σκορ ήταν 2-1 υπέρ του Πλατανιά.

Η Δόξα θέλησε να εκμεταλλευθεί την έδρα της και μπήκε πιο δυνατά, ανοίγοντας το σκορ στο 28ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Κρουθ με προβολή έκανε το 1-0.
Οσο περνούσε όμως η ώρα ο Πλατανιάς πήρε τα ηνία του αγώνα και από το μισάωρο και μετά ήταν καλύτερος της αντιπάλου του, δημιουργώντας καλές στιγμές με τον Λουκίνα (44’) και τον Νίλι (47’).

Η ομάδα μας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όταν στο 59ο λεπτό, ο Καραγκούνης εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο την εκτέλεση κόρνερ του Στ.Ποζατζίδη και με προβολή νίκησε τον Μένκα. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μιγκέλ να «χτυπήσει», καθώς με δυνατό σουτ, έδωσε το προβάδισμα στον Πλατανιά.

Η Δόξα ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Μακρή (84’), με την ομάδα μας να αγγίζει πάλι το γκολ με τον Μιγκέλ στο 91ο, με τον τερματοφύλακα της Δόξας να αποκρούει, ενώ στο 93ο λεπτό, ο Μακρής έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Νίλι.

Η ταυτότητα του αγώνα
Σκόρερ: Κρουθ (28′), Μακρής (84′) – Καραγκούνης (59′) Μιγκέλ (64′).
Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας). Βοηθοί: Μαλανδρής (Χαλκιδικής) – Φράγιος (Μακεδονίας). 4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας).
Κίτρινες κάρτες:  Δούμτσιος (71’), Πεταυράκης (71’) – Κόρτσταμ (22’), Παπανικολάου (35’), Μιγκέλ (39’), Νίλι (52’).

Δόξα Δράμας (Στάικος Βεργέτης): Μένκα, Πεταυράκης, Σιώπης, Ανδρέου (77’ Σαμπανίδης), Καψάλης, Κρουθ (88’ Λεμονής), Πατράλης, Μακρής, Μάρτινς, Μπαϊκαρά, Δούμτσιος.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Βασιλειάδης, Ρουσσάκης, Κόρτσταμ (24’ λ.τρ. Στ. Ποζατζίδης), Ουές, Καραγκούνης, Μάικιτς, Παπανικολάου (74’ Πουρζιτίδης), Μποσέτι, Νίλι, Μιγκέλ, Λουκίνας.