Πλατανιάς – Κέρκυρα 2-0 (vid.)

Μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση, μια ακόμα νίκη, ένα ακόμα βήμα προς το όνειρο.

Ο Πλατανιάς επικράτησε με 2-0 της Κέρκυρας για την 26η αγωνιστική και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της κούρσας.

Στο… πάρτι που στήθηκε στα Περιβόλια, η ομάδα μας είχε την καθολική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με σουτ του Νίλι έξω από την περιοχή, έπειτα από το στρώσιμο του Παπανικολάου.
Στο 13ο λεπτό ο Μιγκέλ σούταρε από καλή θέση άουτ, ενώ στο 29ο λεπτό, ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε με δυσκολία την κεφαλιά του Λουκίνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Παρόλα αυτά, η ομάδα μας απείλησε στο 52ο λεπτό, με τον Μιγκέλ, ενώ η Κέρκυρα δημιούργησε μόλις μια σημαντική στιγμή σε όλο το παιχνίδι, όταν ο Γκοτ είπε… όχι στην κεφαλιά του Τουράμ στο 82’.

Τελικά ο Πλατανιάς σφράγισε το «τρίποντο» στο 86ο λεπτό, όταν μετά από πολύ αντεπίθεση, ο Παπανικολάου έβγαλε κάθετα στον Στέλιο Ποζατζίδη, που με πλασέ «καθάρισε» το παιχνίδι, δίνοντας ταυτόχρονα το έναυσμα να ξεκινήσει ακόμα ένα πάρτι στην εξέδρα.

Η ταυτότητα του αγώνα

Σκόρερ: 9’ Νίλι, 86’ Ποζατζίδης Στ.
Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών) Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Γεωργακόπουλος (Πειραιά). 4ος διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Κίτρινες κάρτες: Καραγκούνης (78’), Λουκίνας (89’) – Αναστασίου (42’)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές (69’ Παπουτσογιαννόπουλος), Τσαμούρης, Κόρτσταμ, Ποζατζίδης, Μποσέτι, Καραγκούνης (85’ Πουρζιτίδης), Νίλι (75’ λ.τρ. Μάικιτς), Παπανικολάου, Λουκίνας, Μιγκέλ.

Κέρκυρα (Νίκος Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Αναστασίου (83’ Κόντος), Χαντάκιας, Θεοδωράκης, Ζορμπάς, Κρητικός, Μότα, Σιατραβάνης (46’ Αποστολίδης), Γεωργακόπουλος (64’ Πασάς), Τουράμ.