Πλατανιάς – ΟΦΗ 0-0

Κερδίσαμε το χειροκρότημα, κερδίσαμε τις εντυπώσεις, όχι όμως και τον αγώνα. Η ομάδα μας αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τον ΟΦΗ στα Περιβόλια, στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Super League και πλέον όλα θα κριθούν στην αναμέτρηση της Τετάρτης (22/5/19, 19:00) στο Ηράκλειο.

Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή μόλις στο 6’ με τον Μιγκέλ. Ο ΟΦΗ απείλησε στο 29’, αλλά ο Γκοτ είπε «όχι» στο πλασέ του Σόουζα, με τον Πλατανιά να «απαντά» στην αμέσως επόμενη φάση με σουτ του Νίλι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ ισορρόπησε και στο 62ο λεπτό ο Γιακουμάκης απείλησε, αλλά ο Γκοτ και πάλι κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η ομάδα μας είχε την καλύτερη στιγμή της στο 69ο λεπτό όταν μετά από σουτ του Καραγκούνη, πρώτα ο Σωτηρίου και μετά το… δοκάρι κράτησαν το μηδέν για τον ΟΦΗ. Στη συνέχει της φάσης τα σουτ του Παπανικολάου, και του Καραγκούνη βρήκαν στα σώματα και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Στο τελευταίο τέταρτο ο ΟΦΗ απείλησε με τον Παπάζογλου, αλλά ο Παπανικολάου έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ στο 84ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Παπάζογλου η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Στο ξεκίνημα πάντως της φάσης η μπάλα είχε βγει καθαρά άουτ με τον πρώτο βοηθό, Νικολαϊδη να δείχνει κόρνερ.