ΟΦΗ – Πλατανιάς 3-2

Τελικά η διαδρομή από τον Παράδεισο στην Κόλαση είναι μικρή. Για τον Πλατανιά διήρκησε, λιγότερο από τρία λεπτά. Ο χρόνος, δηλαδή, που μεσολάβησε από το γκολ του Παπανικολάου το οποίο έστελνε την ομάδα μας στην Super League 1, μέχρι αυτό του Ναμπί, που έδωσε τη νίκη με 3-2 στον ΟΦΗ και τον κράτησε τελικά στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Πλατανιάς αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, απέναντι μάλιστα σε ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, κατάφερε και τις δύο να ισοφαρίσει. Βέβαια η φάση που άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης συνέβη μόλις στο 11ό λεπτό, όταν ο διαιτητής Κομίνης, είδε κάτι που δεν είδε κανένας άλλος, σε όλη τη χώρα. Πέναλτι στο καθαρό κόψιμο του Ποζατζίδη στον Σασί, με το Νέιρα να κάνει το 1-0.

Παρά την ξεκάθαρα άδικη απόφαση, ο Πλατανιάς δεν κατέθεσε τα όπλα, μπήκε ξανά στο παιχνίδι και στο 41’ ο Τσαμούρης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από κόρνερ έφερε ξανά τον αγώνα στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πλατανιάς είχε τις πρώτες καλές στιγμές, όμως ο ΟΦΗ ήταν αυτός που βρήκε ξανά δίχτυα στο 69’ με τον Γιακουμάκη.

Με το σκορ στο 2-1 φτάσαμε στο τελευταίο, πιο δραματικό πεντάλεπτο στα φετινά πρωταθλήματα της Super League και Football League. Ο Πανανικολάου με εξαιρετικό πλασέ ισοφάρισε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με την ομάδα μας να αγκαλιάζει την άνοδο, όμως τελικά στο 96ο λεπτό, ο Ναμπί με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, κράτησε στη μεγάλη κατηγορία τον ΟΦΗ.