Πλατανιάς – ΟΦΗ 1-0 (φιλικό)

Δείγμα… θετικό. Η ομάδα μας νίκησε με 1-0 τον ΟΦΗ σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Μάλεμε, δείχνοντας ότι βαδίζει σε καλό δρόμο, όσον αφορά την προετοιμασία της ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.
Ο Πλατανιάς έδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο και από το πρώτο λεπτό απείλησε τον αντίπαλό του. Οι καλύτερες στιγμές ήταν στο 33’ σε κεφαλιά του Μιγκέλ, έπειτα από κόρνερ του Νίλι, καθώς και στο 34’, όταν ο Γουάλι είπε όδι στο πλασέ του Καραγκούνη. Το ημίχρονο έκλεισε με ακόμα μια καλή στιγμή για την ομάδα μας, όταν ο Μιγκέλ από καλή θέση και με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ εξουδετερωμένο, δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Η ομάδα του Ηρακλείου, απείλησε στο 55’, αλλά ο Σάαντο πρόλαβε τον Φιγκεϊρέδο, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Βαζ σούταρε άουτ.
Το γκολ που έκρινε τη φιλική αναμέτρηση σημειώθηκε στο 57ο λεπτό. Ο Καραγκούνης κέρδισε πέναλτι, ο Μιγκέλ εκτέλεσε, ο Γουάλι απέκρουσε, αλλά ο Νίλι πήρε το… ριμπάουντ και νίκησε τον γκολκίπερ του ΟΦΗ.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ (61’ Μαντζάρης), Μάικιτς (75’ Κωστίκος), Σάαντο (75’ Ρουσσάκης), Τσαμούρης (75’ Πουρζιτίδης), Μποσέτι (75’ Σμυρλάκης), Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης (75’ Πασχαλάκης), Νίλι (75’ Τοπαλίδης), Καραγκούνης (81’ Καρβούνης), Μιγκέλ (61’ Λουκίνας), Λεϊρία (61’ Παπαδόπουλος).
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι (71’ Δερμιτζάκης), Σακόρ (71’ Σεμέδο), Ντίνας (61’ Τσιλιανίδης), Φιγκεϊρέδο (71’ Στάικος), Βαζ (61’ Ναμπί), Δεληγιαννίδης (84’ Μακρυδάκης), Μπολάκης, Μπράουν (61’ Μαρινάκης), Περδίκης (84’ Κουτρουμπής), Σουρνάκης (61’ Νάστος), Φελίπε Σόουζα (52’ λ.τρ. Νοικοκυράκης).