Εργοτέλης – Πλατανιάς 1-2

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ από τα αποδυτήρια. Τι και αν στο μισάωρο είδε παίκτη του να αποχωρεί τραυματίας. Ο Πλατανιάς πήρε ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο επικρατώντας με 2-1 του Εργοτέλη μέσα στο Παγκρήτιο, κάνοντας το 2 στα 2, στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι καθώς –όπως και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο- βρέθηκε να χάνει από τα… αποδυτήρια με 1-0, καθώς ο Εργοτέλης στην πρώτη του επίθεση σκόραρε με τον Εφορντ στα 25’’.

Μάλιστα ο Εργοτέλης με τον ενθουσιασμό του γρήγορου τέρματος, πίεσε, όμως όσο περνούσε η ώρα, ο Πλατανιάς κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι.

Ετσι πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, έπειτα από μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Νίλι γύρισε παράλληλα στον Λουκίνα, ο οποίος με προβολή ισοφάρισε σε 1-1 στο 37ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σχεδόν όπως το πρώτο, καθώς ο Εργοτέλης απείλησε με τον Κούατενγκ, αλλά ο Γκοτ είπε «όχι», πραγματοποιώντας εξαιρετική απόκρουση.

Ο Πλατανιάς απείλησε με τον Νίλι στο 52’, όπως και με τον Μιγκέλ στο 53’, ενώ ο Βραζιλιάνος επιθετικός έχασε ακόμα μια καλή ευκαιρία στο 82’, πλασάροντας έξυπνα έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Λίγα λεπτά μετά ο Καραγκούνης άγγιξε το γκολ, όμως η προβολή του έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Τσαμούρη δεν βρήκε στόχο, όμως τελικά ο Μιγκέλ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Στο 89ο λεπτό, ο Νίλι έκλεψε την μπάλα με… τακουνάκι, έβγαλε πολύ ωραία σέντρα και ο Βραζιλιάνος επιθετικός με σουτ στην κίνηση, χάρισε άλλους τρεις βαθμούς στην ομάδα μας.