Πλατανιάς – Απόλλων Σμύρνης 0-1

Επρεπε να περάσουν περίπου 18 μήνες για να γνωρίσει η ομάδα μας την πρώτη της εντός έδρας ήττα. Ο Πλατανιάς Χανίων, δεν είχε την τύχη με το μέρος του στο σημερινό παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, καθώς η ομάδα της Ριζούπολης έφυγε νικήτρια από τα Περιβόλια με 1-0.

Αν και ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, δεν κατάφερε εν τέλει να εκμεταλλευθεί την υπεροχή του.

Η ομάδα μας απείλησε για πρώτη φορά στο 16’ με κεφαλιά του Λουκίνα, ενώ στο 44’ ο Χουάντερσον απέκρουσε δύσκολα το φάουλ του Ποζατζίδη. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ήταν η σειρά του Μιγκέλ να χάσει σημαντική ευκαιρία, ενώ στο 62ο λεπτό τόσο ο Λουκίνας, όσο και ο Βραζιλιάνος επιθετικός δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Απόλλωνα με διαδοχικά γυριστά σουτ.

Στο 67ο λεπτό, η ομάδα μας έφερε το ματς στα ίσα, με αυτογκόλ του Ζησόπουλου, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, γιατί κρίθηκε ότι ο Λουκίνας επηρέασε τον αμυντικό του Απόλλωνα.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, σημείωσε στο 59ο λεπτό ο Μαρκόφσκι με κεφαλιά.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας μας στο φετινό πρωτάθλημα και η πρώτη στο «σπίτι» της έπειτα από τις 15/4/18 όταν είχε χάσει με 1-0 από της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα της Super League. Από εκείνο το σημείο μετρούσε μέχρι και σήμερα 13 νίκες και 6 ισοπαλίες, πάντα σε επίπεδο πρωταθλήματος.