Πλατανιάς – Απόλλων Λαρ. 2-1

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει είναι ο Πλατανιάς Χανίων. Η ομάδα μας, παρά τα πολλά προβλήματα των τελευταίων ημέρων, βρήκε το σθένος να σηκώσει και πάλι το ανάστημά της, επικρατώντας με 2-1 του Απόλλωνα Λάρισας στα Περιβόλια, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό.

Ηταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα το οποίο κρίθηκε ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από την εκπνοή, αν και η ομάδα μας είχε τις ευκαιρίες για να επιστρέψει νωρίτερα από την… κόλαση

Ο Απόλλων Λάρισας άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο με τον Σιφναίο, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την αποστολή των παικτών μας. Παρόλα αυτά, ο Πλατανιάς ήταν αυτός που πίεσε τον αντίπαλό του και είχε αρκετές καλές στιγμές προκειμένου να φέρει το παιχνίδι στα ίσα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Η πίεση του Πλατανιά συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και τελικά απέδωσε καρπούς στο 64ο λεπτό, όταν ο Λεϊρία πίεσε τους αμυντικούς του Απόλλωνα αναγκάζοντάς τους σε λάθος, ο Ουές κέρδισε τη μπάλα και αφού πέρασε και τον Γκέκα δε δυσκολεύθηκε σε κενή εστία να κάνει το 1-1.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια του αγώνα και τελικά η λύτρωση για τον Πλατανιά ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν μετά από παράλληλη μπαλιά του Λεϊρία, ο Λουκίνας με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, χαρίζοντας στην ομάδα μας, τη σπουδαιότερη (βάση των συνθηκών) φετινή της νίκη.